UEFA ülke puanı
2026/27 sezonuTürkiye son beş sezonda toplam 52,499 puanla 9. sırada. Bu sezon şimdiye kadar 7,900 puan topladı ve 5 kulübünden 4 tanesi hâlâ Avrupa'da. Sıralama böyle kalırsa 2028/29 sezonunda Avrupa’ya 5 takım gönderir.
Ülke sıralaması55 ülke · satıra dokun → kulüpler
| # | Ülke | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | 2026/27 | Toplam | Takım | 2028/29 kontenjan | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ŞL | AL | KL | |||||||||
| 1 | İngiltere | 23,000 | 17,375 | 29,607 | 28,569 | 9,166 | 107,717 | 9/9 | 4+1 | 2 | 1 |
| 2 | İtalya | 22,357 | 21,142 | 21,750 | 19,000 | 7,500 | 91,749 | 7/7 | 4 | 2 | 1 |
| 3 | İspanya | 16,571 | 15,937 | 23,857 | 22,093 | 7,875 | 86,333 | 8/8 | 4 | 2 | 1 |
| 4 | Almanya | 17,000 | 19,357 | 18,453 | 21,785 | 8,285 | 84,880 | 7/7 | 4 | 2 | 1 |
| 5 | Fransa | 12,750 | 15,833 | 17,785 | 18,321 | 7,214 | 71,902 | 7/7 | 4 | 2 | 1 |
| 6 | Portekiz | 12,500 | 11,416 | 16,250 | 20,500 | 7,416 | 68,082 | 5/6 | 3 | 2 | 1 |
| 7 | Belçika | 14,100 | 14,500 | 15,650 | 11,500 | 8,400 | 64,150 | 5/5 | 2+1 | 2 | 1 |
| 8 | Hollanda | 13,300 | 10,000 | 15,333 | 9,979 | 7,666 | 56,278 | 6/6 | 2 | 2 | 1 |
| 9 | Türkiye | 11,800 | 11,625 | 10,100 | 11,075 | 7,900 | 52,499 | 4/5 | 2 | 2 | 1 |
| 10 | Çekya | 6,750 | 18,000 | 10,450 | 11,025 | 4,400 | 50,625 | 4/5 | 2 | 2 | 1 |
| 11 | Yunanistan | 2,125 | 11,800 | 12,562 | 14,200 | 7,200 | 47,887 | 4/5 | 2 | 2 | 1 |
| 12 | Polonya | 7,750 | 6,875 | 11,625 | 12,600 | 3,700 | 42,550 | 2/5 | 2 | 2 | 1 |
| 13 | Danimarka | 6,000 | 8,500 | 7,781 | 12,500 | 6,375 | 41,156 | 4/4 | 2 | 1 | 2 |
| 14 | Norveç | 5,750 | 8,000 | 11,687 | 8,050 | 7,400 | 40,886 | 4/5 | 2 | 1 | 2 |
| 15 | Kıbrıs | 5,100 | 3,750 | 10,437 | 12,156 | 3,875 | 35,318 | 2/4 | 2 | 1 | 2 |
| 16 | Bilinmiyor | 7,500 | 0,000 | 15,375 | 7,000 | 2,500 | 32,375 | 0/3 | 1 | 1 | 2 |
| 17 | İsviçre | 8,500 | 5,200 | 6,850 | 6,200 | 5,250 | 31,999 | 2/4 | 1 | 1 | 2 |
| 18 | Avusturya | 4,900 | 4,000 | 9,550 | 4,200 | 6,300 | 28,950 | 3/5 | 1 | 1 | 2 |
| 19 | Hırvatistan | 3,375 | 5,875 | 5,875 | 7,031 | 5,750 | 27,906 | 2/4 | 1 | 1 | 2 |
| 20 | Ukrayna | 5,900 | 4,000 | 3,700 | 11,083 | 3,125 | 27,808 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 21 | İskoçya | 3,500 | 6,400 | 9,450 | 5,000 | 2,800 | 27,150 | 2/5 | 1 | 1 | 2 |
| 22 | İsveç | 6,250 | 1,875 | 11,500 | 4,875 | 2,500 | 27,000 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 23 | Macaristan | 5,375 | 3,800 | 5,300 | 6,450 | 4,400 | 25,325 | 1/5 | 1 | 1 | 2 |
| 24 | Romanya | 6,375 | 2,700 | 7,750 | 5,200 | 2,900 | 24,924 | 1/5 | 1 | 1 | 2 |
| 25 | Azerbaycan | 4,250 | 6,000 | 3,125 | 5,812 | 5,625 | 24,812 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 26 | Sırbistan | 6,250 | 4,250 | 4,520 | 5,400 | 3,625 | 24,045 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 27 | Slovenya | 2,000 | 3,750 | 9,468 | 6,375 | 2,250 | 23,843 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 28 | Bulgaristan | 4,875 | 4,375 | 3,625 | 5,187 | 4,375 | 22,437 | 2/4 | 1 | 1 | 2 |
| 29 | Slovakya | 5,625 | 5,000 | 4,750 | 2,500 | 4,125 | 22,000 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 30 | İsrail | 7,166 | 7,750 | 0,833 | 2,000 | 4,000 | 21,749 | 1/2 | 1 | 1 | 2 |
| 31 | İzlanda | 3,000 | 3,166 | 4,562 | 3,625 | 2,125 | 16,478 | 0/4 | 1 | 1 | 2 |
| 32 | Ermenistan | 2,375 | 2,000 | 4,375 | 4,187 | 2,625 | 15,562 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 33 | Bosna-Hersek | 2,250 | 2,375 | 4,781 | 3,312 | 2,500 | 15,217 | 1/4 | 1 | 1 | 2 |
| 34 | Letonya | 2,625 | 1,625 | 4,000 | 2,000 | 4,375 | 14,625 | 1/4 | 1 | 0 | 3 |
| 35 | Finlandiya | 2,750 | 1,750 | 2,500 | 3,625 | 3,500 | 14,125 | 1/4 | 1 | 0 | 3 |
| 36 | Kosova | 3,000 | 3,000 | 2,000 | 3,781 | 2,250 | 14,031 | 0/4 | 1 | 0 | 3 |
| 37 | Kazakistan | 1,125 | 3,250 | 2,750 | 3,750 | 2,166 | 13,041 | 1/3 | 1 | 0 | 3 |
| 38 | İrlanda | 2,166 | 1,833 | 2,333 | 5,000 | 0,750 | 12,082 | 0/2 | 1 | 0 | 3 |
| 39 | Lihtenştayn | 6,500 | 0,500 | 0,500 | 1,000 | 2,500 | 11,000 | 0/1 | 0 | 0 | 1 |
| 40 | Moldova | 3,750 | 2,000 | 2,000 | 1,500 | 0,875 | 10,125 | 0/4 | 1 | 0 | 3 |
| 41 | Faroe Adaları | 2,125 | 2,750 | 1,500 | 1,875 | 1,500 | 9,750 | 0/4 | 1 | 0 | 3 |
| 42 | Arnavutluk | 1,000 | 2,125 | 1,125 | 2,250 | 3,000 | 9,500 | 1/4 | 1 | 0 | 3 |
| 43 | Kuzey Makedonya | 1,500 | 1,625 | 0,666 | 3,343 | 2,000 | 9,134 | 0/3 | 1 | 0 | 3 |
| 44 | Belarus | 0,625 | 2,166 | 2,500 | 1,833 | 1,750 | 8,874 | 0/2 | 1 | 0 | 3 |
| 45 | Litvanya | 2,375 | 1,125 | 1,375 | 1,250 | 2,125 | 8,250 | 1/4 | 1 | 0 | 3 |
| 46 | Cebelitarık | 0,875 | 0,166 | 1,666 | 3,333 | 2,000 | 8,039 | 1/3 | 1 | 0 | 3 |
| 47 | Estonya | 1,333 | 0,125 | 1,625 | 1,625 | 2,625 | 7,333 | 0/4 | 1 | 0 | 3 |
| 48 | Andorra | 0,333 | 1,666 | 0,833 | 2,000 | 2,500 | 7,332 | 1/3 | 1 | 0 | 3 |
| 49 | Malta | 2,500 | 1,500 | 0,875 | 1,875 | 0,500 | 7,250 | 0/4 | 1 | 0 | 3 |
| 50 | Kuzey İrlanda | 1,250 | 1,125 | 1,500 | 1,750 | 1,000 | 6,625 | 0/4 | 1 | 0 | 3 |
| 51 | Gürcistan | 0,875 | 1,250 | 1,250 | 1,125 | 2,000 | 6,500 | 1/4 | 1 | 0 | 2 |
| 52 | Lüksemburg | 1,125 | 2,250 | 1,375 | 0,750 | 0,875 | 6,375 | 0/4 | 1 | 0 | 2 |
| 53 | Karadağ | 1,250 | 1,000 | 2,166 | 1,000 | 0,000 | 5,416 | 0/4 | 1 | 0 | 2 |
| 54 | Galler | 0,833 | 0,500 | 2,125 | 0,333 | 0,250 | 4,041 | 0/4 | 1 | 0 | 2 |
| 55 | San Marino | 0,833 | 0,333 | 0,500 | 0,833 | 0,333 | 2,832 | 0/3 | 1 | 0 | 2 |
Takım: 2026/27 sezonunda Avrupa'da hâlâ yarışan / katılan kulüp sayısı.
2028/29 kontenjan: sıralama böyle kalırsa ülkenin o sezon göndereceği takım sayısı.
+1 Avrupa Performans Kontenjanı (2027/28): bu sezon ilk 2'deki ülkeler Şampiyonlar Ligi'ne bir takım daha gönderir.
Hesap ESPN maç verisinden yapılır; resmi UEFA tablosuyla ülke-sezon başına genelde ±0.5 puan içinde uyuşur (birkaç eksik/hatalı kayıt nedeniyle). Lig aşaması sıralama bonusu aşama bitince eklenir. Kontenjan: bu sezon sonundaki sıralama iki sezon sonrasının takım sayısını belirler (2024-27 kuralları; kupa şampiyonlarının ek hakları dahil değildir). Sezonun en iyi iki ülkesi bir sonraki sezon +1 ŞL hakkı (Avrupa Performans Kontenjanı) kazanır.
Kulüp katkılarıson 5 sezon
| Kulüp | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | 2026/27 | Toplam |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fenerbahce | 21 | 19 | 15,75 | 14 | 15 | 84,75 |
2026/27Şampiyonlar Ligi
5-4-1
maç 9bonus 6
toplam 15
Lig aşaması 19. (sürüyor)
2025/26Avrupa Ligi
4-3-3
maç 11bonus 1,5
toplam 12,5
Lig aşaması 19.
2025/26Şampiyonlar Ligi
1-1-2
maç 1,5bonus 0
toplam 1,5
2024/25Avrupa Ligi
3-6-3
maç 12bonus 1,25
toplam 13,25
Son 16
2024/25Şampiyonlar Ligi
2-1-1
maç 2,5bonus 0
toplam 2,5
2023/24Konferans Ligi
11-1-4
maç 17bonus 2
toplam 19
Çeyrek final
2022/23Avrupa Ligi
8-3-1
maç 15,5bonus 5
toplam 20,5
Son 16
2022/23Şampiyonlar Ligi
0-1-1
maç 0,5bonus 0
toplam 0,5
| ||||||
| Galatasaray | – | 15,5 | 13,75 | 19,75 | 10 | 59 |
2026/27Şampiyonlar Ligi
2-0-2
maç 4bonus 6
toplam 10
Lig aşaması 18. (sürüyor)
2025/26Şampiyonlar Ligi
5-1-6
maç 11bonus 8,75
toplam 19,75
Son 16
2024/25Avrupa Ligi
3-5-2
maç 11bonus 2,75
toplam 13,75
Lig aşaması 14.
2024/25Şampiyonlar Ligi
0-0-2
maç 0bonus 0
toplam 0
2023/24Şampiyonlar Ligi
6-3-3
maç 9,5bonus 4
toplam 13,5
Grup 3.
2023/24Avrupa Ligi
1-0-1
maç 2bonus 0
toplam 2
| ||||||
| Besiktas | – | 9 | 7,5 | 2,5 | 10 | 29 |
2026/27Avrupa Ligi
7-1-2
maç 10bonus 0
toplam 10
Lig aşaması 8. (sürüyor)
2025/26Konferans Ligi
2-1-1
maç 2,5bonus 0
toplam 2,5
2025/26Avrupa Ligi
0-0-2
maç 0bonus 0
toplam 0
2024/25Avrupa Ligi
4-1-5
maç 7,5bonus 0
toplam 7,5
Lig aşaması 28.
2023/24Konferans Ligi
7-1-4
maç 9bonus 0
toplam 9
Grup 3.
| ||||||
| Trabzonspor | 8,5 | – | 3 | – | 4 | 15,5 |
2026/27Konferans Ligi
2-0-1
maç 4bonus 0
toplam 4
Lig aşaması 12. (sürüyor)
2026/27Avrupa Ligi
0-0-2
maç 0bonus 0
toplam 0
2024/25Avrupa Ligi
2-0-2
maç 2bonus 0
toplam 2
2024/25Konferans Ligi
0-2-0
maç 1bonus 0
toplam 1
2022/23Avrupa Ligi
3-0-3
maç 6bonus 0
toplam 6
Grup 3.
2022/23Konferans Ligi
1-0-1
maç 2bonus 0
toplam 2
2022/23Şampiyonlar Ligi
0-1-1
maç 0,5bonus 0
toplam 0,5
| ||||||
| Istanbul Basaksehir | 17 | – | 10,5 | 3,5 | 0,5 | 31,5 |
2026/27Konferans Ligi
0-1-1
maç 0,5bonus 0
toplam 0,5
2025/26Konferans Ligi
3-1-2
maç 3,5bonus 0
toplam 3,5
2024/25Konferans Ligi
6-4-2
maç 10,5bonus 0
toplam 10,5
Lig aşaması 26.
2022/23Konferans Ligi
8-4-2
maç 15bonus 2
toplam 17
Son 16
| ||||||
| Samsunspor | – | – | – | 15,63 | – | 15,63 |
2025/26Konferans Ligi
6-1-3
maç 13bonus 2,13
toplam 15,13
Son 16
2025/26Avrupa Ligi
0-1-1
maç 0,5bonus 0
toplam 0,5
| ||||||
| Sivasspor | 10 | – | – | – | – | 10 |
2022/23Konferans Ligi
3-2-3
maç 8bonus 2
toplam 10
Son 16
2022/23Avrupa Ligi
0-0-2
maç 0bonus 0
toplam 0
| ||||||
| Adana Demirspor | – | 3 | – | – | – | 3 |
2023/24Konferans Ligi
2-2-2
maç 3bonus 0
toplam 3
| ||||||
| Konyaspor | 2,5 | – | – | – | – | 2,5 |
2022/23Konferans Ligi
2-1-1
maç 2,5bonus 0
toplam 2,5
| ||||||
| Ülke puanı | 11,800 | 11,625 | 10,100 | 11,075 | 7,900 | 52,499 |
| Kulüp sayısı | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | |
Hücreler kulübün o sezon topladığı UEFA puanıdır. Ülke puanı = ülkenin tüm kulüplerinin puanları ÷ Avrupa'da oynayan kulüp sayısı. Ayrıntı için satıra dokun.